Sąnarių artrozė – dažna sąnarių liga

D3X_6417_WEB (1)Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, kur visuomenė sparčiai sensta, mažėja fizinis aktyvumas ir dažnėja viršsvorio problema – artrozė yra bene dažniausia liga pažeidžianti sąnarius. Klinikos „Grožio chirurgija“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius teigia, kad jos negydant, prastėja ne tik pažeisto, bet ir šalia esančių sąnarių būklė, sutrinka žmogaus mobilumas, nyksta raumenys, padidėja viršsvorio rizika, o ilgainiui liga sukelia ne tik paciento fizinę negalią, bet paveikia ir psichologinę būklę. Vis tik retas iš mūsų susimąstome, kad nekaltas sąnarių skausmas, jaučiamas einant ar sportuojant, gali būti pirmasis artrozės simptomas.

Gal galite trumpai paaiškinti, kas yra artrozė?

Sąnario artrozė arba, kitaip, osteoartritas – tai degeneracinė neuždegiminės kilmės sąnarių liga, kurios metu nyksta sąnarinė kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą ir smūgių sugėrimą sąnaryje. Artritas gali būti pirminė, kurios konkrečios kilimo priežastys nėra nustatytos, arba antrinė, galinti kilti dėl traumų, genetinių faktorių ar kitų susirgimų, pažeidžiančių sąnarį.

Kuriuos kūno sąnarius ši liga pažeidžia dažniausiai?

Dažniausiai ši liga pažeidžia stambiuosius sąnarius, kuriems tenka didesnė statinė apkrova: klubus, kelius, čiurnas. Tačiau dėl ankstesnės traumos, intensyvaus darbo ar kitų priežasčių liga gali kilti ir rankų bei pėdų sąnariuose.

Kokios amžiaus grupės žmones dažniausiai užklumpa ši liga? Ar jauniems žmonėms ji taip pat gresia?

Ši liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. Pavyzdžiui, JAV šia liga serga 10-16 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių. Vyrai virš 50 metų amžiaus turi iki 45 proc. mažesnę riziką susirgti šia liga nei moterys. Jauniems žmonėms dažniau diagnozuojama antrinė artrozė, kilusi dėl ankstesnių traumų, genetinių faktorių ar kitų susirgimų, pažeidžiančių sąnarinę kremzlę.

Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, kur visuomenė sensta, mažėja fizinis aktyvumas ir didėja viršsvorio problema, artritas yra dažniausia liga pažeidžianti sąnarius.

Kokie  veiksniai lemia ligos atsiradimą?

Pagrindiniai rizikos veiksniai, kurie gali paspartinti artrozės atsiradimą yra viršsvoris, sąnarių traumos, sunkus fizinis darbas, raumenų silpnumas, galūnių deformacijos, paveldimumas.

Kokie yra pirmieji ir vėlesni ligos simptomai?

Pirmasis simptomas yra skausmas, atsirandantis sąnario judesio metu ar iš karto po jo. Dėl lėtinio sąnario uždegimo, kuris lydi jau pradinėse artrozės stadijose, sąnarys patinsta, tampa šiltesnis už sveikąjį. Šie simptomai suintensyvėja keičiantis orams, po didesnio fizinio krūvio. Vėlesnėje stadijoje mažėja sąnario judesių amplitudė, sąnarys pradeda stingti, pacientas judesio metu pradeda jausti sąnario viduje atsiradusį traškesį, pastebi atsiradusias kaulines išaugas sąnario srityje. Paskutinėje artrozės stadijoje pastebimas galūnės ašies pokytis.

Kokios yra gydymo priemonės ir metodai kiekvienoje ligos stadijoje?

Pirminėse artrozės stadijose medikamentinėmis ir nemedikamentinėmis priemonėmis gydomi tokie pacientą varginantys simptomai, kaip skausmas ir judesių apribojimas. Dažniausiai vartojami skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai bei ne mažiau veiksmingos fizinės terapijos procedūros.

Tuo tarpu netradicinių liaudies medicinos metodų, tokių kaip vonelės ar kompresai, poveikis ligos eigai nėra pagrįstas moksliniais tyrimais. Tačiau dažnai tikėjimas ir psichologinis nusiteikimas turi teigiamos įtakos šių metodų veiksmingumui.

Ligai progresuojant, rekomenduojamas chirurginis gydymas. Minimaliai invazinės artroskopinės operacijos izoliuotam artrozės gydymui taikomos retai. Dažniausiais šios operacijos atliekamos siekiant užkirsti kelią antrinės artrozės progresavimui, tuomet rekonstruojamos pažeistos sąnario struktūros – meniskas, raiščiai – ir lokalūs kremzlės pažeidimai. Vėlyvose artrito stadijose, kai sąnario judesių amplitudė mažėja, atsiranda traškesiai, kaulinės išaugos ir galūnės ašies pokyčiai – atliekamos sąnarių endoprotezavimo operacijos. Jų metu pažeisti sąnario paviršiai keičiami endoprotezu.

Kokios yra negydomos ligos pasekmės?

Negydant artrozės prastėja ne tik pažeisto, bet ir šalia esančių sąnarių būklė, sutrinka žmogaus mobilumas, nyksta raumenys, padidėja viršsvorio rizika, ilgainiui liga sukelia paciento fizinę ir psichologinę negalią.

Kaip galime ligos išvengti ar bent jau ją atitolinti? Ko negalima ir ką patartina daryti, pajutus pirmuosius požymius?

Vienas svarbiausių dalykų, galinčių padėti išvengti šios ligos, yra optimalaus kūno svorio palaikymas. Mat turint antsvorį, sąnarinė kremzlė patiria didesnį krūvį, kurio neatlaikiusi, galiausiai pradeda irti.

Taip pat, tiek siekiant stiprinti raumenis, tiek užtikrinti sąnarių sveikatą, būtina palaikyti vidutinio intensyvumo fizinį krūvį. Tinkamą sąnario kremzlės mitybą užtikrina judesio metu į ją patenkantis sąnarinis skystis, kuriame gausu medžiagų, reikalingų savaiminiam kremzlės atsistatymui. Todėl siekiant palaikyti sąnarių sveikatą, itin svarbu labai jų neapkraunant, kuo daugiau judėti. Tad tokios sporto rūšys, kaip plaukiojimas, važinėjimas dviračiu ir, jei neturite didelio viršsvorio – kasdieninis vaikščiojimas, nueinant po 10 tūkst. žingsnių, yra pagrindinės prevencijos priemonės.

Vis tik pajutus skausmą sąnariuose, kuris gali būti pirmasis ligos požymis, fizinio krūvio didinti nerekomenduojama. Tokiu atveju geriausia kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris paskirs kiekvienam individualiai tinkamiausią gydymo eigą.

Klauskite gydytojo

+370 650 93333 arba

Parašykite mums dabar

Klauskite gydytojo